PROBE DE AUTOEVALUARE INSTRUCTIUNI

1.      Probele de evaluare, permit cunoasterea in ce nivel ar trebui sa se inscrie elevii noi: A2,  B1.1,  B1.2,  B2,  C1.

2.      NU TREBUIE SA FACA ACEASTA PROBA elevii care nu au cunostinte, sau foarte vagi despre acesta limba.In acest caz, ar trebui sa se inscrie in  A1.

3.      Pentru corectarea probei de autoevaluare utilizeaza foaia de raspunsuri ce se afla la finalul probei corespondente fiecarui test..

4.      Se recomanda a se face probele de nivel complete si intr-un timp cat mai scurt posibil.

5.      INTERPRETAREA  REZULTATELOR : in urmatorul tabel sunt indicate echivalentele  intre teste si niveluri.

Test 1

Acces la nivelul A2

(Baza II)

Test 2

Elemente necesare pentru a-l trece: 24:

Acces la nivelul B1.1

( Intermediu I)

Test 3

Acces la nivelul B.1.2

(Intermediu II)

Test 4

Acces la nivelul B2

(Avansat)

Test 5

Acces la nivelul C1

(Aptitudini)

6.      Daca  numarul de raspunsuri corecte din testul care se face este total sau aproape total, se va face testul corespondent urmatorului nivel, si daca numarul de raspunsuri este foarte mare, se va face altul de nivel si mai mare.

7.      Nivelul probei din septembrie se va face incepand de la rezultatele testului de nivel .

8.

9.      In timpul primelor doua saptamani  Departamentul  de Spaniola al Scolii poate schimba cursul persoanelor care nu sunt intr-un nivel adecvat, doar cand numarul de locuri ii permite. Este foarte important a nu te insela in timpul efectuarii testului.